facebook widget

Przejrzyj oferty poszczególnych kategorii

Historia obrączek ślubnych

Historia obrączek ślubnych sięga czasów starożytnych. Egipcjanie uważali, że pierścień w kształcie okręgu, który nie miał ani początku, ani końca jest figurą idealną symbolizującą nieskończoną miłość.
Najstarsze obrączki były wykonane z żelaza. Złote obrączki zaczęli stosować Izraelici w pierwszym tysiącleciu przed naszą erą.
Były symbolem tego, że małżonkowie gotowi są dzielić się swoim majątkiem. Zwyczaj wymiany obrączek utrwalił się w Rzymie, gdzie obrączki były uważane za symbol wzajemnego powiązania. Były także gwarancją dotrzymania warunków kontraktu małżeńskiego. Stały się tak powszechne, że w XIII wieku zostały uznane przez Kościół katolicki za zgodne z prawem kanonicznym.
Na przestrzeni lat zwyczaje dotyczące ślubu i obrączek ulegały jednak zmianom.
Jeszcze w starożytności i w wiekach późniejszych wierzono, że w palcu serdecznym lewej dłoni znajduje się żyła miłości -
vena amoris, która prowadzi prosto do serca. Zatem noszono obrączkę właśnie na tym palcu. Obecnie noszenie obrączek na lewej dłoni jest powszechne w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Irlandii, Słowenii, Meksyku, Szwecji i we Włoszech. W krajach Europy Środkowej i Wschodniej obrączkę nosi się na prawej dłoni. W krajach muzułmańskich narzeczeni noszą obrączki na prawej ręce, a podczas wesela przekładają je na lewe dłonie stając się w ten sposób mężem i żoną.
Ciekawostką jest, że do czasu pierwszej wojny światowej tylko kobiety nosiły obrączkę ślubną. Współcześnie obrączki noszą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Wykonać można je z różnych materiałów - tytanu, złota, srebra lub platyny.
Jednak najpopularniejsze są chyba nadal obrączki ze złota. Mamy do wyboru złoto żółte, białe, różowe. Można również zamówić sobie obrączkę mieszaną, ozdobić ją szlachetnymi kamieniami, a także grawerem. Na rynku jest pełno obrączek zarówno tych klasycznych, jak i bardziej fantazyjnych. Warto więc wybrać najbardziej nam odpowiadającą. W końcu będzie nam ona towarzyszyła całe życie :) 
Komentarze
Dodaj komentarz
Załóż darmowe konto i poznaj wszystkie funkcje portalu
ZAREJESTRUJ SIĘ
Ostatnie ogłoszenia
ZAWIESZKI na alkohol wódke ETYKIETY 50 szt ślub Ręcznie wykonane zawieszki na wódkę weselną Sklepik ślubny Ekskluzywne auto do Ślubu, wolne terminy 2018/2019 W dniu Państwa Ślubu oferuję przejazd nowoczesnym, ekskluzywnym autem BMW 5 Limousyne z przepięknym, skórzanym wnętrzem w jasnych kolorach. Przestronne wnętrze i czterostrefowa klimatyzacja zapewnią komfort i przyjemność podróżowania. Usługi ślubne WINIETKI WIZYTÓWKI NA WESELE ŚLUB STÓŁ 6szt SUPER ORYGNALNE WINIETKI NA STÓŁ Sklepik ślubny Oprawa muzyczna - kwartet smyczkowy Oferujemy Państwu profesjonalną oprawę muzyczną ślubu, oraz innych uroczystości.... Usługi ślubne Jedziemy do Ślubu AUDI Q5 Jedziemy do Ślubu AUDI Q5 Usługi ślubne Winietki winietka wizytówka frak suknia pudełko WSPANIAŁE PUDEŁECZKA W KSZTAŁCIE FRAKU I SUKNI ŚLUBNEJ... Sklepik ślubny FOTOBUDKA ZAKOPANE NOWY TARG PODHALE MAŁOPOLSKA Masz szalony pomysł na swoją imprezę i chcesz stworzyć wyjątkową oprawę? Razem z nami masz to zapewnione. Twoja impreza jest dla nas najważniejsza, dlatego dobierzemy indywidualną gamę akcesoriów, odpowiednie do Twojego stylu gadżety, przebrania, tabliczki oraz akcesoria małe i duże!... Usługi ślubne Filmowanie Cały Śląsk Filmujemy z pasją, każda nowa produkcja to dla nas nowe wyzwanie, słuchamy klienta i dokładamy wszelkich starań by sprostać jego oczekiwaniom. Zapraszamy do współpracy.... Usługi ślubne BILECIKI DO ZAPROSZEŃ ŚLUBNYCH 4 SZT. BILECIKI DO ZAPROSZEŃ ŚLUBNYCH Sklepik ślubny WINIETKI WIZYTÓWKI NA WESELE ŚLUB KRZESŁO Podziękowania dla Gości - krzesełko... Sklepik ślubny
Menu