facebook widget

Przejrzyj oferty poszczególnych kategorii

Historia obrączek ślubnych

Historia obrączek ślubnych sięga czasów starożytnych. Egipcjanie uważali, że pierścień w kształcie okręgu, który nie miał ani początku, ani końca jest figurą idealną symbolizującą nieskończoną miłość.
Najstarsze obrączki były wykonane z żelaza. Złote obrączki zaczęli stosować Izraelici w pierwszym tysiącleciu przed naszą erą.
Były symbolem tego, że małżonkowie gotowi są dzielić się swoim majątkiem. Zwyczaj wymiany obrączek utrwalił się w Rzymie, gdzie obrączki były uważane za symbol wzajemnego powiązania. Były także gwarancją dotrzymania warunków kontraktu małżeńskiego. Stały się tak powszechne, że w XIII wieku zostały uznane przez Kościół katolicki za zgodne z prawem kanonicznym.
Na przestrzeni lat zwyczaje dotyczące ślubu i obrączek ulegały jednak zmianom.
Jeszcze w starożytności i w wiekach późniejszych wierzono, że w palcu serdecznym lewej dłoni znajduje się żyła miłości -
vena amoris, która prowadzi prosto do serca. Zatem noszono obrączkę właśnie na tym palcu. Obecnie noszenie obrączek na lewej dłoni jest powszechne w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Irlandii, Słowenii, Meksyku, Szwecji i we Włoszech. W krajach Europy Środkowej i Wschodniej obrączkę nosi się na prawej dłoni. W krajach muzułmańskich narzeczeni noszą obrączki na prawej ręce, a podczas wesela przekładają je na lewe dłonie stając się w ten sposób mężem i żoną.
Ciekawostką jest, że do czasu pierwszej wojny światowej tylko kobiety nosiły obrączkę ślubną. Współcześnie obrączki noszą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Wykonać można je z różnych materiałów - tytanu, złota, srebra lub platyny.
Jednak najpopularniejsze są chyba nadal obrączki ze złota. Mamy do wyboru złoto żółte, białe, różowe. Można również zamówić sobie obrączkę mieszaną, ozdobić ją szlachetnymi kamieniami, a także grawerem. Na rynku jest pełno obrączek zarówno tych klasycznych, jak i bardziej fantazyjnych. Warto więc wybrać najbardziej nam odpowiadającą. W końcu będzie nam ona towarzyszyła całe życie :) 
Komentarze
Dodaj komentarz
Załóż darmowe konto i poznaj wszystkie funkcje portalu
ZAREJESTRUJ SIĘ
Ostatnie ogłoszenia
Kompleksowa organizacja ślubu i wesela - Agencja Ślubna Only You Na naszej stronie internetowej znajdziesz pełen zakres usług świadczonych przez nasza Agencje Ślubna Only You. Usługi ślubne Skrzynki drewniane dla rodziców Sprzedaje skrzynki drewniane Sklepik ślubny Skrzynki dla rodziców zrobione 2szt 2szt skrzynek 86zl Skrzynki 30x20x13cm zrobione po bokach zwykły uchwyt- napis tylko trzeba wybrać i kolor... Sklepik ślubny Śliczne kieliszki do szampana Śliczne kieliszki do szampana ON I ONA Sklepik ślubny suknie dla DRUHEN r.ok. 36 i 38 cena za dwie Dwie suknie dla druhen uszyte według innego wzoru, ale z tego samego materiału. Idealne połączenie nowoczesnej tradycji z oryginalnym spojrzeniem. Komis poślubny Fotobudka MalutkaBudka - najlepsza atrakcja na Twoje wesele Szukasz czegoś ekstra na swoje wesele? A może po prostu brakuje Ci pomysłu na zabawienie gości? ... Usługi ślubne CocktailArt - Baran na wesele, Usługi barmańskie, Weselny Drink Bar CocktailArt to nowy wymiar mobilnej obsługi barmańskiej. Doświadczenie zdobyte w najlepszych polskich cocktail barach, najnowsze trendy koktajlowe, wyłącznie naturalne składniki wysokiej jakości.... Usługi ślubne Duża drewniana skrzynka na koperty o wymiarach 30x40x10 cm Ozdobne pudełko na koperty... Sklepik ślubny Nalepki na alkohole Nalepki na alkohole Sklepik ślubny dj blaym - wesela z wodzirejem , imprezy firmowe , bale Chcesz mieć udane wesele z muzyką przy której doskonale bawić się będą Wasi goście? A może chciałbyś mieć również fajnie oświetloną salę i parkiet taneczny lub pierwszy taniec w chmurach? Jeśli tak, to zapraszamy do rezerwacji terminów ! Usługi ślubne
Menu