facebook widget

Przejrzyj oferty poszczególnych kategorii

Honorarium dla księdza - czyli "co łaska" za ślub w Polsce

W dzisiejszym artykule poruszę temat opłat za sakrament małżeństwa.
Zwyczajowa "co łaska" nie jest już datkiem o wysokości ustalonej przez ofiarodawcę.
Ile zatem życzą sobie księża za udzielenie ślubu? Rozbieżności cenowe są duże w zależności od regionu, parafii i... księdza. Ceny wahają się od 50-2000 złotych. Niektóre parafie mają nawet swoje cenniki.
Pobierane są często również zaliczki na rzecz rezerwacji kościoła w danym terminie i godzinie.
Należy też  pamiętać o zapłacie organiście i kościelnemu.
Tu stawki także są różne. Wynoszą od 50-300 zł. To wcale nie mało. Zapewne taki organista ma niebywały talent, zdolności i głos niczym anioł ;) Oprócz tego każdy według własnego uznania przystraja kościół kwiatami.

Na wielu forach przeczytałam skargi ludzi. Czytałam też o przypadkach, gdzie ksiądz pytał narzeczonych (twierdzących, że to za wysoka opłata) o koszty związane z wynajmem sali, orkiestry itd., dając
do zrozumienia, że skoro stać ich na to wszystko, to stać ich też by zapłacić ten 1000 zł za ślub.
No co to jest? Tysiąc (czy dwa) w tą czy w tamtą, to przecież żadna różnica. :D
Wydaje mi się, że niektórzy księża zapomnieli, że ślub to sakrament, a nie usługa.
Na jednym z forów przeczytałam, że duchowny spytany o cenę za udzielenie ślubu powiedział -
"1000 zł, za mniej nie opłaca mi się kościoła otwierać". Szczyt bezczelności. Nawet jak już chciał tak duże pieniądze za (w zasadzie) godzinę łatwej "pracy", to powinien powstrzymać się od złośliwego komentarza. Chyba zaczynają się niektórym mylić znaczenia słów "posługa" i "usługa". Całe szczęście są też duszpasterzy, którzy nie chcą żadnej opłaty za udzielenie ślubu. W takim przypadku łatwiej jest sięgnąć do portfela i przeznaczyć jakąś kwotę na kościół.
Trzeba pamiętać, że ludzie dar dla kościoła ofiarują z serca, ale przymusu nie znoszą. Taka prawda ;)

A jak wygląda to w Waszych parafiach? Komentujcie i dzielcie się swoimi opiniami z innymi.
 

Komentarze
Dodaj komentarz
Załóż darmowe konto i poznaj wszystkie funkcje portalu
ZAREJESTRUJ SIĘ
Ostatnie ogłoszenia
Oprawa muzyczna - kwartet smyczkowy Oferujemy Państwu profesjonalną oprawę muzyczną ślubu, oraz innych uroczystości.... Usługi ślubne Filmowanie Cały Śląsk Filmujemy z pasją, każda nowa produkcja to dla nas nowe wyzwanie, słuchamy klienta i dokładamy wszelkich starań by sprostać jego oczekiwaniom. Zapraszamy do współpracy.... Usługi ślubne PODZIĘKOWANIA PODZIĘKOWANIA DLA GOŚCI ŚLUB CHRZEST PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA Sklepik ślubny ZAWIESZKI na alkohol wódke ETYKIETY 50 szt ślub Ręcznie wykonane zawieszki na wódkę weselną Sklepik ślubny WINIETKI WIZYTÓWKI NA WESELE ŚLUB KRZESŁO Podziękowania dla Gości - krzesełko... Sklepik ślubny FOTOLUSTRO ZAKOPANE NOWY TARG PODHALE MAŁOPOLSKA Masz szalony pomysł na swoją imprezę i chcesz stworzyć wyjątkową oprawę? Razem z nami masz to zapewnione. Twoja impreza jest dla nas najważniejsza, dlatego dobierzemy indywidualną gamę akcesoriów, odpowiednie do Twojego stylu gadżety, przebrania, tabliczki oraz akcesoria małe i duże!... Usługi ślubne Ekskluzywne auto do Ślubu, wolne terminy 2018/2019 W dniu Państwa Ślubu oferuję przejazd nowoczesnym, ekskluzywnym autem BMW 5 Limousyne z przepięknym, skórzanym wnętrzem w jasnych kolorach. Przestronne wnętrze i czterostrefowa klimatyzacja zapewnią komfort i przyjemność podróżowania. Usługi ślubne BILECIKI DO ZAPROSZEŃ ŚLUBNYCH 4 SZT. BILECIKI DO ZAPROSZEŃ ŚLUBNYCH Sklepik ślubny WINIETKI WIZYTÓWKI NA WESELE ŚLUB STÓŁ 6szt SUPER ORYGNALNE WINIETKI NA STÓŁ Sklepik ślubny Winietki winietka wizytówka frak suknia pudełko WSPANIAŁE PUDEŁECZKA W KSZTAŁCIE FRAKU I SUKNI ŚLUBNEJ... Sklepik ślubny
Menu