facebook widget

Przejrzyj oferty poszczególnych kategorii

Honorarium dla księdza - czyli "co łaska" za ślub w Polsce

W dzisiejszym artykule poruszę temat opłat za sakrament małżeństwa.
Zwyczajowa "co łaska" nie jest już datkiem o wysokości ustalonej przez ofiarodawcę.
Ile zatem życzą sobie księża za udzielenie ślubu? Rozbieżności cenowe są duże w zależności od regionu, parafii i... księdza. Ceny wahają się od 50-2000 złotych. Niektóre parafie mają nawet swoje cenniki.
Pobierane są często również zaliczki na rzecz rezerwacji kościoła w danym terminie i godzinie.
Należy też  pamiętać o zapłacie organiście i kościelnemu.
Tu stawki także są różne. Wynoszą od 50-300 zł. To wcale nie mało. Zapewne taki organista ma niebywały talent, zdolności i głos niczym anioł ;) Oprócz tego każdy według własnego uznania przystraja kościół kwiatami.

Na wielu forach przeczytałam skargi ludzi. Czytałam też o przypadkach, gdzie ksiądz pytał narzeczonych (twierdzących, że to za wysoka opłata) o koszty związane z wynajmem sali, orkiestry itd., dając
do zrozumienia, że skoro stać ich na to wszystko, to stać ich też by zapłacić ten 1000 zł za ślub.
No co to jest? Tysiąc (czy dwa) w tą czy w tamtą, to przecież żadna różnica. :D
Wydaje mi się, że niektórzy księża zapomnieli, że ślub to sakrament, a nie usługa.
Na jednym z forów przeczytałam, że duchowny spytany o cenę za udzielenie ślubu powiedział -
"1000 zł, za mniej nie opłaca mi się kościoła otwierać". Szczyt bezczelności. Nawet jak już chciał tak duże pieniądze za (w zasadzie) godzinę łatwej "pracy", to powinien powstrzymać się od złośliwego komentarza. Chyba zaczynają się niektórym mylić znaczenia słów "posługa" i "usługa". Całe szczęście są też duszpasterzy, którzy nie chcą żadnej opłaty za udzielenie ślubu. W takim przypadku łatwiej jest sięgnąć do portfela i przeznaczyć jakąś kwotę na kościół.
Trzeba pamiętać, że ludzie dar dla kościoła ofiarują z serca, ale przymusu nie znoszą. Taka prawda ;)

A jak wygląda to w Waszych parafiach? Komentujcie i dzielcie się swoimi opiniami z innymi.
 

Komentarze
Dodaj komentarz
Załóż darmowe konto i poznaj wszystkie funkcje portalu
ZAREJESTRUJ SIĘ
Ostatnie ogłoszenia
Opakowanie na ciasto Pudełko na ciasto Sklepik ślubny Upominki, podziękowania grawerowane Oferujemy doskonałej jakości podziękowanie dla rodziców i nie tylko w formie szklanej karafki na alkohol. W cenie karafki jest grawer oraz jego wypełnienie w postaci złocenia lub srebrzenia. To oryginalny pomysł na prezent dla najbliższych i nie tylko na każdą okazję.... Sklepik ślubny Koordynacja Ślubu / Konsultacje SOS Poszukujecie Konsultanta Ślubnego do Koordynacji Waszego ślubu oraz przyjęcia ślubnego? - świetnie trafiliście, ponieważ mamy idealną ofertę dla Was! Usługi ślubne Zestaw BOHEMIA w drewnianym opakowaniu Oferujemy doskonałej jakości podziękowanie dla rodziców i nie tylko w formie kryształowej karafki na alkohol. W cenie karafki jest grawer oraz jego wypełnienie w postaci złocenia lub srebrzenia. To oryginalny pomysł na prezent dla najbliższych i nie tylko na każdą okazję.... Sklepik ślubny Dekorator ślubny kompleksowo, florystyka,ścianki kwiatowe bukszpanowe, napisLOVE,deko- światłem,taniec w chmurach,fajerwerki Wasz dzień w takim stylu ... o jakim marzysz .... Usługi ślubne Księga gości "PAPIEROWE SERCE" Księga gości model "PAPIEROWE SERCE" Sklepik ślubny Iluzjonista Czy chciałbyś zagwarantować swoim gościom niezapomniane, magiczne chwile? Profesjonalny pokaz iluzji to doskonały wybór! Iluzjonista zabawi Twoich gości zarówno pokazem scenicznym jak i indywidualnymi pokazami z bliska przy stolikach, gdzie widz będzie mógł obserwować magię która dzieje się tuż przed jego oczami . Gwarantuję dobrą zabawę i zaskoczone twarze uczestników. W moich rękach przedmioty codziennego użytku nabiorą iście magicznego znaczenia. Usługi ślubne Ozdobne koperty na pieniądze Ozdobne koperty na pieniądze przy każdej okazji Sklepik ślubny Koperta na pieniądze Ozdobna koperta na pieniÄ Sklepik ślubny Magic Mirror: atrakcja, która integruje gości wesela Czy wesele musi ograniczać się jedynie do tańców i siedzenia za stołem? Jeśli chcesz przełamać rutynę, zintegrować gości Twojego eventu i zapewnić im szampańską zabawę, to Magic Mirror jest idealnym rozwiązaniem!... Usługi ślubne
Menu