facebook widget

Przejrzyj oferty poszczególnych kategorii

Co kraj, to obyczaj

O tradycjach ślubnych w Polsce już pisałam. A jak to wygląda w innych krajach?
Zaraz się dowiecie :)
Przedstawiam Wam zestawienie dziecięciu krajów, których tradycje ślubne mogą się Wam podobać, dziwić, a nawet szokować. Odliczamy!


Numer 10. Wietnam
W tym kraju ślub i wesele wyglądają inaczej niż u nas. Nikt tam nie tańczy, a goście siedzą, rozmawiają i jedzą przystawki. Ponadto wietnamska Panna Młoda zwykle w dniu ślubu ubiera czerwoną suknię.
 
Numer 9. Chiny
Chińska Panna Młoda nie ma białej sukni ślubnej lecz czerwoną bez żadnych falbanek
i ozdób. Kolor czerwony symbolizuje tam szczęście i pomyślność, dlatego podczas wesela jest kolorem dominującym. Stroje Państwa Młodych, dekoracje, lampiony - wszystko jest czerwone. Ciekawostką jest, że nowożeńcy nie zakładają obrączek,
a gdy zapada noc nad ich domem kolorowe sztuczne ognie rozświetlają niebo.
 
Numer 8. Irlandia
W tradycji irlandzkiej podczas tańca Panna Młoda nie może oderwać jednocześnie dwóch stóp od podłogi, gdyż może zostać porwana przez złe wróżki.
 
Numer 7. Szwecja
W Szwecji zaproszone na ślub kobiety nie mogą mieć na sobie czerwonej sukienki.
Oznacza to, że spędziły noc z Panem Młodym. Natomiast jeśli, któryś z małżonków wyjdzie do łazienki, goście są zachęcani do całowania drugiego z nowożeńców, do czasu aż ten pierwszy wróci.
 
Numer 6. Brazylia
Zamiast ślubnym bukietem (tak jak jest to w naszej tradycji) brazylijska Panna Młoda rzuca
w kierunku niezamężnych panien figurką św. Antoniego - patrona zaślubin. Ta panna, która złapie figurkę niebawem stanie na ślubnym kobiercu.
 
Numer 5. Korea Południowa
Podczas wesela goście łapią Pana Młodego, wiążą go i ściągają obuwie. Następnie uderzają w jego gołe stopy kijem lub... rybą! Ma to przynieść nowożeńcom szczęście i przygotować Młodego Pana na noc poślubną.
 
Numer 4. Mauretania
W Mauretanii obowiązkiem przyszłej Panny Młodej jest przytyć jak najwięcej przed ślubem. Zważywszy na fakt, że większość dziewcząt wychodzi za mąż między 12 a 14 rokiem życia, od małego są zmuszane do przyjmowania kilkunastu tysięcy kalorii dziennie. Szczupła żona to dla Mauretańczyka wstyd, gdyż im grubsza żona, tym lepiej świadczy to o pozycji materialnej jej męża.
 
Numer 3. Szkocja
W małych szkockich miejscowościach nadal kultywowana jest tradycja oblewania Panny Młodej nieczystościami! Co się na nie składa? Głównie błoto, zjełczałe jaja, nadgniłe resztki jedzenia i odpady. Oblana taką breją kobieta przeganiana jest po całej wiosce - w ten sposób pokazuje, że jest w stanie wiele znieść dla swojego przyszłego męża.
 
Numer 2. Francja
Po zakończonym weselu, goście Młodej Pary zbierają resztki jedzenia ze stołu i robią z nich koktajl. Następnie wlewają go do muszli klozetowej, a nowożeńcy muszą go wypić.
 
Numer 1. Kenia
Błogosławieństwo jest ważnym elementem w wielu kulturach i krajach. Nie inaczej jest w Kenii. Ważne jest zwłaszcza błogosławieństwo ojca. Wygląda ono jednak trochę inaczej. Otóż ojciec Panny Młodej... opluwa ją! Dokładniej opluwa jej czoło
i piersi. Ma to przynieść jej szczęście i płodność.
 
Co sądzicie o tych tradycjach ślubnych? Wyraźcie swoje zdanie w komentarzach :)


Autor: Ewelina D.

 
Komentarze
Dodaj komentarz
Menu