facebook widget

Przejrzyj oferty poszczególnych kategorii

Historia obrączek ślubnych

Historia obrączek ślubnych sięga czasów starożytnych. Egipcjanie uważali, że pierścień w kształcie okręgu, który nie miał ani początku, ani końca jest figurą idealną symbolizującą nieskończoną miłość.
Najstarsze obrączki były wykonane z żelaza. Złote obrączki zaczęli stosować Izraelici w pierwszym tysiącleciu przed naszą erą.
Były symbolem tego, że małżonkowie gotowi są dzielić się swoim majątkiem. Zwyczaj wymiany obrączek utrwalił się w Rzymie, gdzie obrączki były uważane za symbol wzajemnego powiązania. Były także gwarancją dotrzymania warunków kontraktu małżeńskiego. Stały się tak powszechne, że w XIII wieku zostały uznane przez Kościół katolicki za zgodne z prawem kanonicznym.
Na przestrzeni lat zwyczaje dotyczące ślubu i obrączek ulegały jednak zmianom.
Jeszcze w starożytności i w wiekach późniejszych wierzono, że w palcu serdecznym lewej dłoni znajduje się żyła miłości -
vena amoris, która prowadzi prosto do serca. Zatem noszono obrączkę właśnie na tym palcu. Obecnie noszenie obrączek na lewej dłoni jest powszechne w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Irlandii, Słowenii, Meksyku, Szwecji i we Włoszech. W krajach Europy Środkowej i Wschodniej obrączkę nosi się na prawej dłoni. W krajach muzułmańskich narzeczeni noszą obrączki na prawej ręce, a podczas wesela przekładają je na lewe dłonie stając się w ten sposób mężem i żoną.
Ciekawostką jest, że do czasu pierwszej wojny światowej tylko kobiety nosiły obrączkę ślubną. Współcześnie obrączki noszą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Wykonać można je z różnych materiałów - tytanu, złota, srebra lub platyny.
Jednak najpopularniejsze są chyba nadal obrączki ze złota. Mamy do wyboru złoto żółte, białe, różowe. Można również zamówić sobie obrączkę mieszaną, ozdobić ją szlachetnymi kamieniami, a także grawerem. Na rynku jest pełno obrączek zarówno tych klasycznych, jak i bardziej fantazyjnych. Warto więc wybrać najbardziej nam odpowiadającą. W końcu będzie nam ona towarzyszyła całe życie :) 
Komentarze
Dodaj komentarz
Załóż darmowe konto i poznaj wszystkie funkcje portalu
ZAREJESTRUJ SIĘ
Ostatnie ogłoszenia
Stroik Gałązka Grzebyk Różowe Kwiatki i Perełki Ozdoba do włosów Ślub Komunia Bal Sesja Stroik Gałązka Grzebyk Różowe Kwiatki i Perełki Ozdoba do włosów Ślub Komunia Bal Sesja Sklepik ślubny 99,8% czystego cyjanku potasu w proszku i pigułki na sprzedaż Produkujemy i dystrybuujemy cyjanek potasu, który jest bezbarwnym krystalicznym związkiem. Nasz cyjanek potasu jest znany sprzedawcom biżuterii ze względu na jego ekstremalne i wyjątkowe właściwości złocenia chemicznego i polerowania wysokiej jakości.... Sklepik ślubny Podświetlany napis LOVE Napis LOVE w wersji retro ze stylowymi żarówkami sprawi,że Wasz wieczór będzie jeszcze bardziej wyjątkowy! Usługi ślubne Fotobudka Szukasz fotobudki na swoją imprezę?... Usługi ślubne Stroik Gałązka Grzebyk Ozdoba do włosów Ślub Komunia Bal Sesja Stroik Gałązka Grzebyk Białe Kwiatki i Perełki Złote i Białe. Ozdoba do włosów Ślub Komunia Bal Sesja... Sklepik ślubny Kokarda z organzy - jasnoróżowa Kokarda - jasnoróżowa Sklepik ślubny Re VIOLIN - Oprawa muzyczna ślubów: skrzypce / skrzypce ze śpiewem Oferuję oprawę muzyczną ślubów (na życzenie także ze śpiewem), do akompaniamentu organisty w kościele lub z własnym akompaniamentem na ceremonie niekościelne. Dodatkowe usługi to akompaniament podczas składania życzeń młodej parze, np. pod kościołem, w ogrodzie po ślubie itp., a także muzyka skrzypcowa do uroczystego weselnego obiadu (przeboje światowe, smooth jazz, delikatne ballady, lekkie utwory klasyczne). Sklepik ślubny POLAROID FUJI INSTAX wypożyczenie, wynajem, wesele / wieczór panieński Chcesz mieć wspaniałą pamiątkę w postaci zdjęć z ważnego wydarzenia, możesz je mieć natychmiast!... Usługi ślubne Złote Maserati GT - Jedyny taki kozacki samochód do ślubu! Kozacka Fura... Usługi ślubne Kokarda z aplikacją - biała Kokarda z aplikacją Sklepik ślubny
Menu