facebook widget

Przejrzyj oferty poszczególnych kategorii

Historia obrączek ślubnych

Historia obrączek ślubnych sięga czasów starożytnych. Egipcjanie uważali, że pierścień w kształcie okręgu, który nie miał ani początku, ani końca jest figurą idealną symbolizującą nieskończoną miłość.
Najstarsze obrączki były wykonane z żelaza. Złote obrączki zaczęli stosować Izraelici w pierwszym tysiącleciu przed naszą erą.
Były symbolem tego, że małżonkowie gotowi są dzielić się swoim majątkiem. Zwyczaj wymiany obrączek utrwalił się w Rzymie, gdzie obrączki były uważane za symbol wzajemnego powiązania. Były także gwarancją dotrzymania warunków kontraktu małżeńskiego. Stały się tak powszechne, że w XIII wieku zostały uznane przez Kościół katolicki za zgodne z prawem kanonicznym.
Na przestrzeni lat zwyczaje dotyczące ślubu i obrączek ulegały jednak zmianom.
Jeszcze w starożytności i w wiekach późniejszych wierzono, że w palcu serdecznym lewej dłoni znajduje się żyła miłości -
vena amoris, która prowadzi prosto do serca. Zatem noszono obrączkę właśnie na tym palcu. Obecnie noszenie obrączek na lewej dłoni jest powszechne w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Irlandii, Słowenii, Meksyku, Szwecji i we Włoszech. W krajach Europy Środkowej i Wschodniej obrączkę nosi się na prawej dłoni. W krajach muzułmańskich narzeczeni noszą obrączki na prawej ręce, a podczas wesela przekładają je na lewe dłonie stając się w ten sposób mężem i żoną.
Ciekawostką jest, że do czasu pierwszej wojny światowej tylko kobiety nosiły obrączkę ślubną. Współcześnie obrączki noszą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Wykonać można je z różnych materiałów - tytanu, złota, srebra lub platyny.
Jednak najpopularniejsze są chyba nadal obrączki ze złota. Mamy do wyboru złoto żółte, białe, różowe. Można również zamówić sobie obrączkę mieszaną, ozdobić ją szlachetnymi kamieniami, a także grawerem. Na rynku jest pełno obrączek zarówno tych klasycznych, jak i bardziej fantazyjnych. Warto więc wybrać najbardziej nam odpowiadającą. W końcu będzie nam ona towarzyszyła całe życie :) 
Komentarze
Dodaj komentarz
Menu