facebook widget

Przejrzyj oferty poszczególnych kategorii

Honorarium dla księdza - czyli "co łaska" za ślub w Polsce

W dzisiejszym artykule poruszę temat opłat za sakrament małżeństwa.
Zwyczajowa "co łaska" nie jest już datkiem o wysokości ustalonej przez ofiarodawcę.
Ile zatem życzą sobie księża za udzielenie ślubu? Rozbieżności cenowe są duże w zależności od regionu, parafii i... księdza. Ceny wahają się od 50-2000 złotych. Niektóre parafie mają nawet swoje cenniki.
Pobierane są często również zaliczki na rzecz rezerwacji kościoła w danym terminie i godzinie.
Należy też  pamiętać o zapłacie organiście i kościelnemu.
Tu stawki także są różne. Wynoszą od 50-300 zł. To wcale nie mało. Zapewne taki organista ma niebywały talent, zdolności i głos niczym anioł ;) Oprócz tego każdy według własnego uznania przystraja kościół kwiatami.

Na wielu forach przeczytałam skargi ludzi. Czytałam też o przypadkach, gdzie ksiądz pytał narzeczonych (twierdzących, że to za wysoka opłata) o koszty związane z wynajmem sali, orkiestry itd., dając
do zrozumienia, że skoro stać ich na to wszystko, to stać ich też by zapłacić ten 1000 zł za ślub.
No co to jest? Tysiąc (czy dwa) w tą czy w tamtą, to przecież żadna różnica. :D
Wydaje mi się, że niektórzy księża zapomnieli, że ślub to sakrament, a nie usługa.
Na jednym z forów przeczytałam, że duchowny spytany o cenę za udzielenie ślubu powiedział -
"1000 zł, za mniej nie opłaca mi się kościoła otwierać". Szczyt bezczelności. Nawet jak już chciał tak duże pieniądze za (w zasadzie) godzinę łatwej "pracy", to powinien powstrzymać się od złośliwego komentarza. Chyba zaczynają się niektórym mylić znaczenia słów "posługa" i "usługa". Całe szczęście są też duszpasterzy, którzy nie chcą żadnej opłaty za udzielenie ślubu. W takim przypadku łatwiej jest sięgnąć do portfela i przeznaczyć jakąś kwotę na kościół.
Trzeba pamiętać, że ludzie dar dla kościoła ofiarują z serca, ale przymusu nie znoszą. Taka prawda ;)

A jak wygląda to w Waszych parafiach? Komentujcie i dzielcie się swoimi opiniami z innymi.
 

Komentarze
Dodaj komentarz
Załóż darmowe konto i poznaj wszystkie funkcje portalu
ZAREJESTRUJ SIĘ
Ostatnie ogłoszenia
Podświetlany napis LOVE Napis LOVE w wersji retro ze stylowymi żarówkami sprawi,że Wasz wieczór będzie jeszcze bardziej wyjątkowy Usługi ślubne Kokarda z aplikacją - biała Kokarda z aplikacją Sklepik ślubny Kokarda z organzy - jasnoróżowa Kokarda - jasnoróżowa Sklepik ślubny Fotobudka Szukasz fotobudki na swoją imprezę?... Usługi ślubne Złote Maserati GT - Jedyny taki kozacki samochód do ślubu! Kozacka Fura... Usługi ślubne Re VIOLIN - Oprawa muzyczna ślubów: skrzypce / skrzypce ze śpiewem Oferuję oprawę muzyczną ślubów (na życzenie także ze śpiewem), do akompaniamentu organisty w kościele lub z własnym akompaniamentem na ceremonie niekościelne. Dodatkowe usługi to akompaniament podczas składania życzeń młodej parze, np. pod kościołem, w ogrodzie po ślubie itp., a także muzyka skrzypcowa do uroczystego weselnego obiadu (przeboje światowe, smooth jazz, delikatne ballady, lekkie utwory klasyczne). Sklepik ślubny Fotografia ślubna - Sposati Twoja miłość na moich zdjęciach. Wspomnienia na lata. Usługi ślubne Stroik Gałązka Grzebyk Ozdoba do włosów Ślub Komunia Bal Sesja Stroik Gałązka Grzebyk Białe Kwiatki i Perełki Złote i Białe. Ozdoba do włosów Ślub Komunia Bal Sesja... Sklepik ślubny Podświetlany napis LOVE Napis LOVE w wersji retro ze stylowymi żarówkami sprawi,że Wasz wieczór będzie jeszcze bardziej wyjątkowy! Usługi ślubne POLAROID FUJI INSTAX wypożyczenie, wynajem, wesele / wieczór panieński Chcesz mieć wspaniałą pamiątkę w postaci zdjęć z ważnego wydarzenia, możesz je mieć natychmiast!... Usługi ślubne
Menu